Досить часто на прийом до гінеколога приходять зі скаргами на виділення білого кольору.

 Варто зазначити, що на виділення впливає гормональний фон, тому кількість виділень змінюється протягом менструального циклу.
Вагінальні виділення виконують захисну функцію, піклуючись про те, щоб слизова оболонка піхви була завжди вологою і там переважало збалансоване рН-середовище, яке захищає від появи грибкової інфекції чи шкідливих бактерій. У випадку порушення рН-балансу – бактерії або гриби розмножуються, викликаючи запалення слизової оболонки піхви. Запалення призводить до рясних виділень.

Кількість виділень залежить від гормональної рівноваги організму, вони бувають навіть у деяких новонароджених дівчаток. Це відбувається тому, що на плід впливають мамині статеві гормони. На початку перехідного віку, приблизно в 10-11 років, організм дівчинки починає виробляти статеві гормони. Приблизно протягом року, до початку першої менструації, з піхви з’являються виділення, зазвичай, вони білі або трохи жовтуваті, з несильним кислим запахом.

Під час сексуального збудження кількість виділень збільшується, забезпечуючи безболісне проникнення під час статевого контакту.

Приблизно в 50-річному віці, коли яєчники виділяють все менше гормонів, слизова пересихає, виникає дискомфорт, тому для поліпшення стану слід звернутися до лікаря.

Невелика кількість виділень є завжди, вони накопичуються на зовнішніх статевих органах, в інтересах особистої гігієни  та комфортного самопочуття, необхідно раз в день мити нижню частину тіла проточною водою.
Чи використовувати мило – вирішує кожен сам для себе, але слід пам’ятати, що  мило може подразнювати слизову піхви. Якщо і використовувати мило, то спеціальне, призначене для інтимних зон, але не слід мити внутрішню частину статевих органів, навіть , якщо виділення рясні або мають неприємний запах, бо це порушує рівень рН середовища і може привести до запального процесу. Для того, щоб зберегти білизну, рекомендується щодня або під час «вологого періоду» використовувати спеціальні тоненькі прокладки для нижньої білизни. Однак, часте використання таких прокладок може викликати, у деяких жінок ,  подразнення шкіри і сприяти виникненню запалення піхви. Також, небажано використовувати тампони тривалий час у період критичних днів, адже , вбираючи вологу, тампон призводить до пересушування та подразнення.

Змішуючись із зовнішнім повітрям, запах і колір виділень трохи змінюється, залишаючи на білизні жовтуваті плями.

В результаті коливання гормонів, протягом менструального циклу, може змінюватися кількість і характер виділень. Безпосередньо після менструації виділень не багато, вони густі і молочно-білі. В середині менструального циклу, приблизно під час овуляції, коли кількість гормонів різко зростає, виділень стає більше, на вигляд вони склоподібні та еластичні, схожі на сирий яєчний білок. Такий характер виділень спрощує проходження сперматозоїдів до зрілої яйцеклітини після овуляції, поки яйцеклітина залишається життєздатною (близько 48 годин). Після овуляції виділення знову стають густіші та молочно-білі.

Отже, наявність білих виділень є варіантом норми, якщо немає неприємного запаху, свербіння або дискомфорту. Якщо перелічені симптоми присутні – час відвідати вашого гінеколога.

Для запису зателефонуйте 093-456-80-10, 095-456-80-10

Нагадуємо про необхідність профілактичних оглядів кожні півроку.

Бережіть себе!

Олена ФЕДОРОВА

акушер – гінеколог, лікар з ультразвукової діагностики

© 2020 Медичний центр СімМед [м. Чернігів]

Зателефонувати мені


Або зателефонуйте нам

+38 093 456 80 10
+38 095 456 80 10
+38 096 456 80 10
Call-центр працює з 9:00 до 18:00
Субота та неділя вихідний