У наших дітей практично завжди є кишенькові гроші. Як вони їх витрачають? Здебільшого йдуть у супермаркет, де купують воду з бульбашками, сухарики та інші «ласощі» ! Причому лопають це безконтрольно. Замислитися над тим, чим харчується їхня дитина, батьків змушує лише побачене – дитина блідніє, у неї відмічається багаторазова блювота, вона відмовляється від їжі та питва, з її рота відчувається запах ацетону. Як наслідок батьки панікують і намагаються знайти цьому пояснення.
Це – прояви ацетонемічного синдрому. Тобто в дитини виникають періодичні ацетонемічні кризи з епізодами блювоти, що чергуються з періодами спокою, розповідає лікар-педіатр Наталія Петрук. Розрізняють первинний та вторинний ацетонемічний синдром (на фоні соматичної па
тології). Ацетонемічний синдром (АС) зустрічається від 1-го року до підліткового віку. Приблизно 50% пацієнтів потребують купірування ацетонемічного синдрому шляхом внутрішньовенного введення рідини.
Дуже часто АС виникає на фоні незбалансованого харчування, порушенні режиму харчування, вживанні солодких газованих напоїв, жирної, смаженої, солоної, концентрованої їжі,також може бути на фоні ГРВІ.
Клінічно АС характеризується багаторазовою блювотою, відмовою від їжі та питва, запахом ацетону у приміщенні, болями в животі. На тлі блювоти швидко розвиваються ознаки інтоксикації та дегідратації (м’язова гіпотонія, адинамія, блідість шкіри). Прояви з’являються у віці 2−3-х років, стають більш частими у віці 6−7 років, повністю зникають у підлітковому віці.
При виявленні таких симптомів потрібно негайно викликати лікаря!
До приходу лікаря самостійно ви зможете виявити кетонурію в сечі за допомогою тест-смужок, які можна придбати в кожній аптеці. Також ви зможете спробувати відпоїти свою дитину. Для цього можна використовувати регідратуючі засоби для перорального застосування («Регідрон», «Хумана-електроліт»), лужне питво, мінеральну воду «Боржомі», «Поляна квасова», компот із сухофруктів.Питний режим такий: 1 ч.л. рідини кожні сім хвилин, щоби повторно не викликати блювоту. Загальний обсяг рідини − 120 мл/кг/добу. За цієї патології дуже важлива дієта, її можна охарактеризувати абревіатурою BRATTY (В − банан, R − рис, A − пюре із печених яблук, T − сухарики, Т − чай, Y − йогурт).
Тільки лікар зможе правильно оцінити стан вашої дитини клінічно й фахово прийняти рішення лікувати вашу дитину вдома чи їй необхідна госпіталізація.
Будьте здорові!