Літо — пора відпусток, присадибних робіт, туристичних подорожей, прогулянок в парках і пікніків.
Але що робити якщо відпочинок несподівано затьмарений прикрим випадком — ви раптом виявили, що вас укусив кліщ?
Комаха маленька та неприємності може принести великі, адже ці ледь помітні створіння можуть переносити досить серйозні захворювання, наприклад, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. І якщо марсельська гарячка трапляється, то бореліоз став серйозною проблемою для багатьох. Хвороба уражає нервову та серцево-судинну системи, суглоби та опорно-руховий апарат і може призвести до інвалідності.
За даними МОЗ України, щорічно від укусів кліщів потерпають понад 20 тисяч українців. Майже 2 тисячі з них заражаються інфекційними захворюваннями.
Що робити, якщо виявили кліща, що присмоктався? Якщо не має можливості звернутися за допомогою до медичних працівників, не зволікайте і постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Комаху необхідно помістити її в чистий zip-пакет або склянку, флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку та звернутися до найближчого кабінету медичної лабораторії СімМед. Сучасні лабораторні технології дозволяють виявити інфекції, переносником яких був кліщ. Для цього потрібна ціла комаха або аналіз крові.
Якщо комаха «чиста», то подальшого лікування не буде потрібно. Якщо ж даний ектопаразит був збудником небезпечних захворювань, то своєчасне виявлення — гарантія швидшого одужання. Сучасні лабораторні технології дозволяють виявити інфекції, переносником яких був кліщ. Для цього потрібна ціла комаха або аналіз крові.
Інший варіант — ви не помітили кліща, але погано себе почуваєте. Укус кліща не завдає болю, саме тому люди не завжди відразу можуть виявити причину свого поганого самопочуття. Певні симптоми можуть вказувати на те, що в організм потрапила отрута кліща.
До них відноситься:
• озноб;
• слабкість;
• сонливість;
• боязнь світла;
• біль у суглобах.
Але варто відзначити, що ознаки можуть бути не яскраво вираженими. Все залежить від того, скільки кліщів присмокталося до людини, до якого місця, чи є у людини проблеми зі здоров’ям і схильність до алергічних реакцій.

На жаль стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які допоможуть уникнути укусів кліщів:
1.Подбайте про відповідний одяг
Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.
2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, випріть та випрасуйте його.
Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.
5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності — скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.
Не слід нехтувати цими простими правилами та легковажно відноситися до цих дрібних та досить небезпечних комах. Будьте уважні до себе та свого здоров’я.

© 2024 Медичний центр СімМед [м. Чернігів]

Зателефонувати мені


Або зателефонуйте нам

+38 093 456 80 10
+38 095 456 80 10
+38 096 456 80 10
Call-центр працює з 9:00 до 18:00
Субота та неділя вихідний