— Інсульт (від лат. insulto — «скачу, стрибаю») — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. До інсультів належать інфаркт мозку, крововилив у мозок і субарахноїдальний крововилив, які мають етіопатогенетичні та клінічні відмінності.

Інсульт поділяють на геморагічний (23%) та ішемічний (77%). Своєю чергою перший тип інсультів має такі підтипи: внутрішньомозкова гематома (84%), субарахноїдальний крововилив (16%). До другого підтипу зараховують атеротромботичний інсульт (29%), кардіоемболічний (27%) і лакунарний (39%). Походження близько 3% інсультів залишається неуточненим.

Інсульт — друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина довготривалої непрацездатності. В Україні кожні 5 хв інсульт вражає одну людину, кожні 12 хв від нього помирають.

Тромболізис — це визнана в усьому світі методика розчинення тромбу, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку при інсульті і до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності.

Тромболізис (внутрішньовенне або внутрішньоартеріальне введення препаратів, що розчиняють тромб у перші години після появи симптомів) — ефективний спосіб лікування ішемічного інсульту, який сприяє найбільш швидкому і повному відновленню порушених неврологічних функцій. Якраз тому надзвичайно важливо не пропустити перші симптоми.

Не лише медичні фахівці, а й кожна доросла людина повинна знати п’ять небезпечних ознак, які свідчать про ймовірний розвиток інсульту: раптова слабість або оніміння в руці чи нозі; раптове зниження або втрата зору; раптове порушення мовлення; раптовий сильний головний біль без видимих причин; раптове запаморочення, нудота, хиткість під час ходьби, втрата рівноваги без видимих причин, якщо вони поєднуються з одним із вищеперерахованих симптомів.

Під терміном «пенумбра» (з лат. рaene — майже, umbra — напівтінь) розуміють зону зберігаючих життєздатність клітин, які оточують вогнище первинного ураження. За умови своєчасного втручання життєдіяльність клітин можна відновити. В іншому разі ділянки незворотного ураження тканин розширюються за рахунок зони пенумбри. Період, протягом якого у клітинах пенумбри зберігаються оборотні зміни, називається терапевтичним вікном. Як правило, його тривалість при ішемічному інсульті не перевищує 3 год.

Відтак, упродовж 3 год від початку розвитку інсульту цілями терапії є проведення реканалізації (тромболізису); підтримка перфузійного тиску і колатерального кровотоку; проведення базисної терапії.

За визначенням Європейської ініціативи з профілактики та лікування інсульту, при вчасній тромболітичній терапії раннє відновлення кровообігу в ураженій ділянці реканалізацією оклюзованої інтракраніальної артерії запобігає необоротним пошкодженням нервової тканини в зоні напівтіні. Відновлення нейрональної функції зменшує неврологічний дефіцит.

Відомо, що у «напівтіні» в 1,5–2 рази більше нейронів, ніж в зоні інфаркту. Проте з кожною годиною це співвідношення зменшується, а через 4–6 год практично всі нейрони гинуть.

За матеріалами http://fp.com.ua

© 2024 Медичний центр СімМед [м. Чернігів]

Зателефонувати мені


Або зателефонуйте нам

+38 093 456 80 10
+38 095 456 80 10
+38 096 456 80 10
Call-центр працює з 9:00 до 18:00
Субота та неділя вихідний