Що таке холестерин і для чого він потрібен?
Холестерин – це жироподібна речовина, яка утворюється в печінці і надходить в організм із деякими продуктами. Холестерин має велике значення для організму: він входить до складу мембран клітин тіла, використовується для синтезу багатьох гормонів, вітаміну D, жовчних кислот, необхідних для травлення. На ці потреби досить невеликої кількості холестерину.
Чому високий рівень холестерину у крові небезпечний для здоров’я?
Сам по собі підвищений рівень холестерину не викликає ніяких симптомів, тому багато люди і не підозрюють, що у них в крові дуже високий вміст холестерину. Надлишок холестерину може відкладатися в стінках артерій і призводити до утворення бляшок, які звужують судини – так розвивається атеросклероз. Великі бляшки або бляшки ускладнені тромбами можуть повністю перекрити просвіт артерії, що перешкоджає проходженню крові по судинах. При цьому порушується доставка кисню і поживних речовин у тканину, що призводить до її відмирання.
Якщо це відбувається в серці, розвивається інфаркт міокарда, якщо у мозку – мозковий інсульт .
Коли слід почати перевіряти рівень холестерину?
Кожна людина, починаючи з 20-річного віку, повинен перевіряти рівень холестерину кожні 5 років . Для цього необхідно провести біохімічний аналіз крові. Найчастіше визначають загальний холестерин.
Яким повинен бути рівень холестерину?
Рівень загального холестерину повинен бути менше 5,0 ммоль/л у здорових людей і менше 4,5 ммоль/л у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями і цукровим діабетом.
- Як знизити рівень холестерину?
Киньте палити.
Виконуйте регулярно фізичні вправи. - Рекомендуються регулярні фізичні навантаження помірної інтенсивності, принаймні, 30 хвилин у день 3-4 рази на тиждень. Будь-які вправи краще, ніж ніякі!
- Корисно користуватися сходами замість ліфта, робити неважкі садові і домашні роботи, гуляти, бігати підтюпцем, їздити на велосипеді, плавати, танцювати.
Дотримуйтесь рекомендації з правильного харчування, поради з приготування їжі: - Перед приготуванням зрізуйте жир з м’яса, а з птиці знімайте шкіру.
- Охолоджуйте м’ясний бульйон і знімайте з нього верхній шар жиру.
- М’ясо запікайте на решітці, щоб жир стікав вниз, подавайте до м’яса овочі.
- При випічці замінюєте ціле яйце яєчним білком і двома чайними ложками рослинної олії.
- Замість майонезу заправляєте овочеві салати лимонним соком і спеціями.