
За непереборних обставин жінки можуть заморозити свої яєчники. Чернігів – СімМед – Лікар-гінеколог онколог Юрій Шень
Багато хто із чоловіків – навіть до глибокої сивини! – зберігає здатність до запліднення. Жінки ж, навіть бувши абсолютно здоровими, після тридцяти п’яти років часто відчувають труднощі при спробі завагітніти у природній спосіб.
Через це багато хто з них замислюється про кріоконсервацію (заморожування) своїх яйцеклітин. Щоб у майбутньому, коли материнство стане їх головним пріоритетом, збільшити шанс народити здорового малюка.
Заморожування яйцеклітини довгий час вважалася утопічним проектом: адже ризик пошкодження її структури був занадто високим. Вперше жінка змогла завагітніти у такий спосіб і виносити здорову дитину лише в 1986 році. Втім ще впродовж десяти наступних років були зафіксовані лише поодинокі випадки вдалого запліднення.
Справа в тому, що перші яйцеклітини заморожувалися повільним способом, і після розморожування виживало лише 10% з них. Ситуація змінілася лише в кінці дев’яностих років, коли вперше була випробувана витрификация, в результаті якої виживаність біоматеріалу підвищилася до 90%.
Однією з основних проблем серед молодих жінок, які страждають на онкологічні захворювання, є збереження здатності до дітонароджування: хіміотерапія та променева терапія вражають яєчники і механізм утворення яйцеклітин (ооцитів). Як результат відбувається порушення роботи гормональної системи жіночого організму.
Як зазначив провідний лікар-онкогінеколог ЛПЗ “СімМед” Юрій Шень, метод заморожування яєчників на сьогодні, вважай, є єдиним методом для жінок, які через рак взагалі втрачають дітородний орган і не можуть мати дітей у природній спосіб та відчути радість материнства.
Цими днями Юрію Шеню теж довелося виконати заморожування яєчників. Процедура здійснена 27-річній жінці, хворій на рак шийки матки, під час гінекологічної операції.
Юрій Шень:
Отже на сьогодні в Чернігові вже впроваджені технології , завдяки яким можна тимчасово відкласти і зберегти здатність мати дітей у тому випадку, коли виникають непереборні обставини. Для наших гінекологів це вже друга за рахунком процедура. Перша була здійснена декілька років тому.
Існування кріобанків яєчникової тканини в Україні дозволяє вирішити проблему відновлення репродуктивної функції після лікування онкологічних захворювань.
Kріоконсервованний біологічний матеріал доставляють до кріобанку в спеціальному контейнері кур’єром, а зберігається – у спеціальних посудинах за допомогою рідкого азоту. Maксимальний термін зберігання кріоконсервованих біологічних матеріалів досить тривалий − понад 25 років, а можливо, іще довше.
Як правило, тканини яєчників пересаджують після відтаювання як регулярне джерело зрілих фолікулів з овуляцією. Після таких пересадочних процедур збільшуються шанси на успішну вагітність.
Технології миттєвого заморожування до склоподібного стану, минаючи фазу кристалізації, дозволяють зберегти цілісність і функціональність яйцеклітини при подальшому розморожування.
Причини звернення до процедури кріоконсервації
- Злоякісна пухлина. Лікування онкологічних захворювань хіміотерапією, опроміненням чи оперативним втручанням в області малої миски може викликати безпліддя.
- Шкідливі умови роботи. Існують професії, за яких на організм впливають агресивні шкідливі речовини, що з кожним роком знижують якість яйцеклітин.
- Генетична хвороба. Кріоконсервація дозволяє заморозити ті яйцеклітини, яких не торкнулися спадкові генетичні зміни.
- Вимушене видалення матки або яєчників. У цьому випадку тільки витрификация дає можливість бути мамою біологічної дитини при використанні сурогатного материнства.
- Для успішного ЕКО. Якщо на момент забору яйцеклітин чоловіча сперма не відповідає вимогам, то кріоконсервація – це можливість зберегти яйцеклітину до стадії поліпшення якості сперми.
- Особисті причини. Нестабільність фінансового положення або відсутність гідного чоловіка змушують жінку заморозити яйцеклітини до кращих часів.
Особливості процедури
Кріоконсервація завжди починається з консультації лікаря, де обумовлюються потреби жінки і причини звернення до клініки. Потім слідує медичний огляд, і якщо протипоказань не виявлено, то відбувається укладення договору і оплата послуги.
ПОЛІКЛІНІКА “СімМед”
м. Чернігів,
вул. Незалежності, 56 – МАСАНЫ
(0462) 91-51-91
УРОГІНЕКОЛОГІЧНА КЛІНІКА
м. Чернігів,
просп. Миру, 263,
(0462) 694-825
ОБЛАСНА ЛІКАРНЯ
м. Чернігів,
вул. Волковича, 25,
хірургічне відділення клініки “СімМед”: палатний корпус №1, 4 поверх
(відділення працює цілодобово),
(0462) 614-083, 610-281,
гінекологічний прийом: каб. №106,
(0462) 614-083