«Розкажіть про спинномозкову анестезію, про її переваги, про її недоліки… І чому спинальна анестезія?»
З таким проханням досить часто звертаються до лікарів клініки сімейного лікаря «СімМед» пацієнти, котрим доведеться перенести оперативне втручання. Зрозуміти хвилювання людей цілком можна, оскільки такий вид анестезії ще досить новий для пацієнтів, а «сарафанне радіо» поширює всілякі нісенітниці.
Проте статистичні дані за період з 2008 по 2016 рік свідчать, що більші переваги саме такий вид анестезії, розповідає Юрій Шень, хірург-онкогінеколог, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук.
Про спинномозкову анестезію
Здебільшого проведення спинальної анестезії (спинномозкової) не супроводжується неприємними відчуттями й займає 10−15 хвилин. Після того, як спинальна анестезія виконана і введено знеболюючі ліки, ви можете відчувати легке поколювання в ногах (підошви стоп, гомілок), почуття тепла, що розливається. Лікар коментує:
Це нормально. І цих відчуттів боятися не треба. Потім може з’явитися (але не обов’язково) відчуття, что ваші ноги стали важкими й неслухняними. Услід за цими відчуттями зникає відчуття болю при доторканні гострих предметів у тій області, де планується виконувати операцію.
Переваги цього виду знеболювання:
- Зменьшується кількість втраченої при операції крові.
- Менше ризик розвитку таких ускладнень після операції як тромбоутворення, тромбоемболія легеневої артерії.
- Менше пов’язані з операцією та анестезією небажані ефекти на серці та легенях.
- Відсутність болю після закінчення операції.
- Відсутність слабкості, почуття нудоти, блювотних позовів.
- Невеликі обмеження прийому напоїв та їжі в післяопераційний період.
- При спинальній анестезії ви можете спілкуватися занестезіологом і хірургом до,під час і після операції.
За вашим бажанням врач-анестезіолог може викликатиу вас медікаментозний сон, увівши додатково ліки у вену.
По закінченню спинальної анестезії
Повна відбудова відчуття у вашому тілі відбувається впродовж 1,5−4 годин ізалежить від типу застосованого знеболюючого препарату.
За 30−60 хвилин після закінчення операції ви можете пити напої, ввечері вживати легку їжу – за домовленістю із лікарем-хірургом.
Сторонні ефекти й небажані реакції
Регіонарне знеболювання, як правило, менше впливає на організм у порівнянні із загальною анестезією. Ускладнення при виконані спинальної анестезії вкрай рідкісні. При знеболюванні ризик розвитку ускладнень залежить від конкретного випадку. Має значення тип і складність захворювання, а також супутні захворювання, загальний стан, вік, шкідливі звички. Юрій Шень зауважив:
Усі заходи в анестезіології (наприклад, інфузії («крапельниці»), переливання крові, встановленні катетера в центральну вену, подальше лікування у відділенні інтенсивної терапії тощо) несуть у собі певні ризики. Та ризик розвитку ускладнень зовсім не означає, що вони обов’язково відбудуться.
Можливі небажані ефекти й ускладнення
- Головний біль – по закінченні операції й анестезії ви починаєте активно рухатися. Це може спровокувати головний біль. Цей небажаний ефект відмічається приблизно в 5−8% випадків. Убільшості з нихголовний біль проходить протягом доби. Якщо ж у вас у післяопераційному періоді все ж з’явився головний біль – попросіть медсестру виміряти вам артеріальний тиск. Якщо він у межах вашого звичного – ми рекомендуємо постільний режим, рясне пиття (можна чай, каву). Якщо головний біль дуже сильний (що зустрічається вкрай рідко) – зверніться до медперсоналу.
- Помірне зниження артеріального тиску пов’язано з безпосередніми ефектами спинальної анестезії, продовжується дуже короткий час, усувається внутривенним введенням розчинів та рясним питтям. Це закономірна реакція на введення анестетиків.
- Біль у місці ін’єкції (у спині) звичайно не потребує лікування. Він минає протягом першої доби (біля1% випадків). При цьому може допомогти прийом парацетамолу, діклофенаку. Якщо ж біль дуже сильний− зверніться до медперсоналу.
- Неврологічні розлади – втрата чутливості, почуття поколювання, стійка м’язова слабкість, що тримається більше доби, − зустрічаються вкрай рідко (не більше 0,05% випадків).