Останнім часом все більша кількість людей звертаються до лабораторії з метою здати аналізи на онкомаркери. Навіщо потрібні такі аналізи? Наскільки повну інформацію вони дають? І що ж таке, власне, онкомаркери? Спробуємо розібратися в цих питаннях.

Що таке онкомаркери?

Онкомаркери – це речовини різної природи: гормони, білки, ферменти, кількість яких може збільшуватися при пухлинах. Речовини ці виділяються або самою пухлиною, або ж клітинами, що знаходяться по сусідству з новоутворенням. Також онкомаркери можуть з’являтися у крові як реакція організму на наявність пухлини.

На даний час фахівцям відомо близько 20 онкомаркерів, серед яких найпоширенішими є:

– ПСА (простатичний специфічний антиген). Виробляється у простаті і є «передвісником» раку передміхурової залози;

– ХГЧ (хоріонічний гонадотропін людини). Служить для діагностики пухлин хоріонепітеліоми, пухирного заносу  в жінок і пухлин яєчок у чоловіків;

– СА-125 може говорити про розвиток раку яєчника в жінок, втім може бути й сигналом доброякісної пухлини.

– РЕА (раково-ембріональний антиген). Виробляється клітинами травного тракту ембріона і плоду і, за результатами аналізу, може стати причиною  таких діагнозів як “рак шлунка, рак печінки, рак товстої і прямої кишки, рак легені”;

– АФП (альфа-фетопртеін). У дорослих збільшення АФП найчастіше є наслідком хронічних гепатитів, гепатоцелюлярної карциноми або пухлин зародкових клітин.

– MCA (муціноподобний рако-асоційований антиген). Гликопротеид, що міститься у клітинах молочної залози. Його рівень підвищується у крові при раку молочної залози або метастазах пухлини до інших органів і тканин.

Коли і навіщо призначають аналіз на онкомаркери?

Перш за все, аналіз крові на онкомаркери призначають людям, які мають схильність до появи пухлини. Останніми роками спостерігається зростання онкозахворювань, у тому числі й серед молодих людей. Відтак багато хто з них став більш серйозно ставитися до власного здоров’я. Ці люди спершу проходять генетичне тестування, яке дозволяє визначити ризик тих чи інших захворювань, у тому числі й онкологічних. Якщо такий є, то перший крок у попередженні – це аналіз на онкомаркери.

І звичайно, такі дослідження необхідні тим, у кого вже виявлені пухлини. У  даному випадку ці аналізи – своєрідні точки контролю: чи правильно обраний метод, наскільки швидко йде процес одужання. Навіть якщо лікування пройшло вдало, і хвороба відступила, лікарі рекомендують періодично здавати кров на онкомаркери.

Варто зауважити, що онкологія – як наука – постійно розвивається: створюються нові препарати, розробляються унікальні методики. Разом це дозволяє ефективно боротися з онкозахворюваннями на ранніх етапах, а діагностувати хворобу на самому початку можна якраз за допомогою аналізів на онкомаркери.

Ти замислився та не знаєш, де це зробити? Розгалужена мережа лабораторій “СімМед”. Завітай!

 

© 2024 Медичний центр СімМед [м. Чернігів]

Зателефонувати мені


Або зателефонуйте нам

+38 093 456 80 10
+38 095 456 80 10
+38 096 456 80 10
Call-центр працює з 9:00 до 18:00
Субота та неділя вихідний